Niko has purchased a brand new machine to produce its High Flight line of shoes.
ID: 2642978 • Letter: N
Question
Niko has purchased a brand new machine to produce its High Flight line of shoes. The machine has an economic life of four years. The depreciation schedule for the machine is straight-line with no salvage value. The machine costs $492,000. The sales price per pair of shoes is $59, while the variable cost is $13. $173,000 of fixed costs per year are attributed to the machine. Assume that the corporate tax rate is 40 percent and the appropriate discount rate is 7 percent.
What is the financial break-even point?
Explanation / Answer
let no. of units be "a"
{a(59-13)-173,000-123,000}0.60 + 123,000 = 0
(46a-296,000)0.60+123,000 = 0
27.60a-177,600+123,000 = 0
a = 54,600/27.60 = 1,978.26 or 1,978 Shoes.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.