Sell on term 1/10, net 30. Gross sales last year $4,821,500 and accounts receiva
ID: 2642816 • Letter: S
Question
Sell on term 1/10, net 30. Gross sales last year $4,821,500 and accounts receivable averaged $434,500. Customers paid on tenth day and took discount. What are the nominal and effective cost of trade credit to non discount customers( hint: calculate sales /day based on a 365-day year: then get average receivables of discount customers: then find the DSO for the non discount customers) nominal and effective cost? Sell on term 1/10, net 30. Gross sales last year $4,821,500 and accounts receivable averaged $434,500. Customers paid on tenth day and took discount. What are the nominal and effective cost of trade credit to non discount customers( hint: calculate sales /day based on a 365-day year: then get average receivables of discount customers: then find the DSO for the non discount customers) nominal and effective cost?Explanation / Answer
Average Account Receivable=$434500
Sales=$4821500
Discount=$4821500*.01=$48215
Net Receipt=$4773285
Average Receivable of Discount Customer= $132096
Effective cost of Credit=$48215/$4773285=(1.01%*365/20)=18.43% P.A.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.