Residual distribution. Company planning for 4 million in capital expenditures ne
ID: 2642797 • Letter: R
Question
Residual distribution. Company planning for 4 million in capital expenditures next year. Target capital consist of 70% debt and 39% equity. If net income next year is 2.3 million and If following residual policy as dividends what will be dividend payout ratio? Residual distribution. Company planning for 4 million in capital expenditures next year. Target capital consist of 70% debt and 39% equity. If net income next year is 2.3 million and If following residual policy as dividends what will be dividend payout ratio?Explanation / Answer
Total Capital Expenditure = 4 million
Target Equity = 39% of 4 million = 4*0.3 = 1.56 million
Target Debt = 70% of 4 million = 4*0.70 = 2.80 million
Net Income = 2.3 millions
Assuming 10% interest on debt,
Interest Payments = 2.80 million * 10% =0.28 million
Following residual policy :
Income left for equity shareholders = 2.3 million - 0.28 million =2.02 million
Futher assuming the face value of one share as 100, Total number of shares = 1.56/100 = 0.0156 million
Therfore Equity dividends = 2.02 million / 0.0156 million = 129.48
Thus, Dividend payout ratio = 2.02 million / 2.30 million = 0.87 or 87%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.