Stock R has a beta of 2.1, Stock S has a beta of 0.60, the expected rate of retu
ID: 2642769 • Letter: S
Question
Stock R has a beta of 2.1, Stock S has a beta of 0.60, the expected rate of return on an average stock is 9%, and the risk-free rate is 5%. By how much does the required return on the riskier stock exceed the required return on the riskier stock exceed that on the less risky stock? Stock R has a beta of 2.1, Stock S has a beta of 0.60, the expected rate of return on an average stock is 9%, and the risk-free rate is 5%. By how much does the required return on the riskier stock exceed the required return on the riskier stock exceed that on the less risky stock?Explanation / Answer
rR=rF+B(rM-rF)
rR=5+2.1(9-5) =13.4%
rR=rF+B(rM-rF)
rS=5+.6(9-5)=7.4
Rate of return of Stock R exceeds by return of stock S i.e less rislier by (13.4-7.4)=6%
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.