1.) A business paid a dividend last year of $2.6, and its stock is currently tra
ID: 2641751 • Letter: 1
Question
1.)
A business paid a dividend last year of $2.6, and its stock is currently trading at $51 a share. If investors require a rate of return of 12.8, what is the implied growth rate for this company? Show your answer as a percentage to two decimal places (if you think the answer is .0793, record it as 7.93).
2.)
A company issued preferred shares two years ago, paying a $3.76 dividend, which offered investors an original yield of 7%. Currently, the required return on companies with preferred shares of comparable risk yield 11%. Given this information, what should these shares be trading for today? Show your answer as a dollar amount, rounded to 1 decimal point.
Explanation / Answer
1) D0 = Last year dividend = $2.6
P = Current market price = $51
Ke = required rate of return = 12.80%
As per dividend discount model
P = D1/Ke-g
$51 = $2.60(1+g)/(0.128-g)
$6.528 - $51g = $2.60 + $2.60g
g = 7.32%
The implied growth rate for the company is 7.32%
2) Dividend = $3.76
Yield = 7%
Required arte of return = 11%
Price of a preference share = Dividend/Kp
Where Kp = Required return
Price = $3.76/0.11
Price = $34.18
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.