Suppose you have been hired as a financial consultant to Defense Electronics, In
ID: 2641646 • Letter: S
Question
Suppose you have been hired as a financial consultant to Defense Electronics, Inc. (DEI), a large, publicly traded firm that is the market share leader in radar detection systems (RDSs). The company is looking at setting up a manufacturing plant overseas to produce a new line of RDSs. This will be a five-year project. The company bought some land three years ago for $5.2 million in anticipation of using it as a toxic dump site for waste chemicals, but it built a piping system to safely discard the chemicals instead. The land was appraised last week for $6 million. In five years, the aftertax value of the land will be $6.4 million, but the company expects to keep the land for a future project. The company wants to build its new manufacturing plant on this land; the plant and equipment will cost $32.56 million to build. The following market data on DEI
Suppose you have been hired as a financial consultant to Defense Electronics, Inc. (DEI), a large, publicly traded firm that is the market share leader in radar detection systems (RDSs). The company is looking at setting up a manufacturing plant overseas to produce a new line of RDSs. This will be a five-year project. The company bought some land three years ago for $5.2 million in anticipation of using it as a toxic dump site for waste chemicals, but it built a piping system to safely discard the chemicals instead. The land was appraised last week for $6 million. In five years, the aftertax value of the land will be $6.4 million, but the company expects to keep the land for a future project. The company wants to build its new manufacturing plant on this land; the plant and equipment will cost $32.56 million to build. The following market data on DEI
Explanation / Answer
step1:
calculate depriciation per year
assuming straight line depriciation
depriciation pr year = 32,560,000 / 5 = 6,512,000
step2:
calculate earnings before income and tax(EBIT)
sales = 20500 * 11150 = 228,575,000
fixed costs = 7.500,000
variable costs = 20500 * 9750 = 199,875,000
EBIT = sales - variable costs - fixed costs
= 21,200,000
step3:
calculate operating cash flow (OCF)
OCF = (EBIT - depriciation) * (1-tax rate) + depriciation
= (21200000 - 6,512,000) *(1-38%) + 6,512,000
= $15,618,560.....................ans
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.