Use the information below to compute the current ratio. (The same company and nu
ID: 2640170 • Letter: U
Question
Use the information below to compute the current ratio. (The same company and numbers are used for questions 19 -22)
SHARKEY CORPORATION
Selected Financial Data As of December 31,
2007 2006
Cash $ 8,000 $ 60,000
Marketable securities 32,000 8,000
Accounts receivable 40,000 110,000
Inventory 80,000 140,000
Net property, plant, and equipment 240,000 280,000
Accounts payable 60,000 100,000
Short- term notes payable 30,000 50,000
Credit sales 600,000 900,000
Cost of goods sold 1,260,000 1,403,000
a. 1.40
b. 2.60
c. 1.90
d. 1.78
Explanation / Answer
Current ratio = Current assets / Current liabilities
Current assets = Cash + Marketable securities + Accounts receivable + Inventory
Current assets = $8,000 + $32,000 + $40,000 + $80,000 = $160,000
Current liabilities = Accounts payable + Short- term notes payable
Current liabilities = $60,000 + $30,000 = $90,000
Current ratio = Current assets / Current liabilities'
Current ratio = $160,000 / $90,000 = 1.78
Thus, Option d. 1.78 is the correct answer.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.