Use the information below to compute the receivables turnover. (The same company
ID: 2640168 • Letter: U
Question
Use the information below to compute the receivables turnover. (The same company and numbers are used for questions 19 -22)
SHARKEY CORPORATION
Selected Financial Data As of December 31,
.... ....................................................2007.......... 2006
Cash $ 8,000 $ 60,000
Marketable securities 32,000 8,000
Accounts receivable 40,000 110,000
Inventory 80,000 140,000
Net property, plant, and equipment 240,000 280,000
Accounts payable 60,000 100,000
Short- term notes payable 30,000 50,000
Credit (AR)sales 600,000 900,000
Cost of goods sold 1,260,000 1,403,000
a: 8 times
b: 6 times
c: 12 times
d: 14 times
Explanation / Answer
Receivable turnover ratio = Net credit sales/ Average accounts receivable
In the given question,
Average accounts receivable = 40000+110000/2 = 75000
Net credit sales = 600000
Hence,
Receivable turnover ratio = 600000/75000 = 8 times
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.