Suppose the dividends for the Seger Corporation over the past six years were $1.
ID: 2639212 • Letter: S
Question
Suppose the dividends for the Seger Corporation over the past six years were $1.04, $1.12, $1.21, $1.29, $1.39, and $1.44, respectively. Compute the expected share price at the end of 2014 using the perpetual growth method. Assume the market risk premium is 11.1 percent, Treasury bills yield 3.9 percent, and the projected beta of the firm is .91. (Do not round intermediate calculations. Round your answer to 2 decimal places. Omit the "$" sign in your response.)
Suppose the dividends for the Seger Corporation over the past six years were $1.04, $1.12, $1.21, $1.29, $1.39, and $1.44, respectively. Compute the expected share price at the end of 2014 using the perpetual growth method. Assume the market risk premium is 11.1 percent, Treasury bills yield 3.9 percent, and the projected beta of the firm is .91. (Do not round intermediate calculations. Round your answer to 2 decimal places. Omit the "$" sign in your response.)
Explanation / Answer
Dividend Growth Rate = (1.12 - 1.04)/1.04 = 7.7%
Similarly, for all the values Dividend growth rate is approximately 7.7%
Thus, Dividend Growth Rate = 7.7%
Ke = Rf + (Rm - Rf) * Beta = 3.9 + 11.1 * 0.91 = 14% (Since, Market Risk Premium = (Rm - Rf)
Expected Share Price = (1.44 * 1.077) / (0.14 - 0.077) = $24.62 per share
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.