An investment will pay you $43,000 in 10 years. If the appropriate discount rate
ID: 2638846 • Letter: A
Question
An investment will pay you $43,000 in 10 years. If the appropriate discount rate is 7 percent compounded daily, what is the present value? (Use 365 days a year. Do not round intermediate calculations and round your final answer to 2 decimal places. (e.g., 32.16))
An investment will pay you $43,000 in 10 years. If the appropriate discount rate is 7 percent compounded daily, what is the present value? (Use 365 days a year. Do not round intermediate calculations and round your final answer to 2 decimal places. (e.g., 32.16))
Explanation / Answer
The formula to calculate PV = FV / (1 + r)n
FV = $43,000
N = 3650 (Number of compounding periods)
I/Y = 0.02164% (Interest rate per period)
Solving for PV = $43,000 / (1.0002164)3650
PV = $21,354.60
I hope my solution solves your query.
Regards.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.