Suppose the Schoof Company has this book value balance sheet: Current assets $30
ID: 2638388 • Letter: S
Question
Suppose the Schoof Company has this book value balance sheet:
Current assets $30,000,000 Current liabilities $10,000,000
Fixed assets 50,000,000 Long-term debt 30,000,000
Common stock
(1 million shares) 1,000,000
Retained earnings 39,000,000
Total assets $80,000,000 Total claims $80,000,000
The current liabilities consist entirely of notes payable to banks, and the interest rate on this debt is 11%, the same as the rate on new bank loans. These bank loans are not used for seasonal financing but instead are part of the company's permanent capital structure. The long-term debt consists of 30,000 bonds, each with a par value of $1,000, an annual coupon interest rate of 7%, and a 15-year maturity. The going rate of interest on new long-term debt, rd, is 10%, and this is the present yield to maturity on the bonds. The common stock sells at a price of $70 per share. Calculate the firm's market value capital structure. Round your answers to two decimal places.
Short-term debt $ %
Long-term debt $ %
Common equity $ %
Total capital $ %
Explanation / Answer
Short Term Debt = $10000000
Long Term Debt = 30000*$1000=$30000000
Common Equity = 1000000*$70 = $70000000
Total Market Value of capital structure = $110000000
Short Term Debt = 10000000/110000000 = 9.09%
Long Term Debt =30000000/110000000 =27.28%
common Equity = 70000000/110000000 = 63.63%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.