You have developed the following pro forma income statement for your corporation
ID: 2637192 • Letter: Y
Question
You have developed the following pro forma income statement for your corporation.
It represents the most recent years operations, which ended yesterday. Your supervisor in the controllers office has just handed you a memorandum asking for written responses to the following questions:
a. If Sales Should increase by 25%, by what percent would earnings before interest and taxes and net income increase?
b. If sales should decrease by 25% by what percent would earnings before interest and taxes and net income decrease?
c. If the firm were to reduce its reliance on debt financing such that interest expense were cut in half, how would this affect your answers to parts A and B?
Sales $ 45,689,000 Variable costs (22,743,000) Revenue before fixed costs $ 22,946,000 Fixed costs (9,221,000) EBIT $ 13,725,000 Interest expense (1,266,000) Earnings before taxes $ 12,459,000 Taxes (50%) (6,229,500) Net income $ 6,229,500Explanation / Answer
2. if sales decreased by 25% then the changes in following is :
the sales value after decrese= $34,266,750
less- variable cost= $ 17,057,250
less- fixed cost= $9,221,000
EBIT= $ 7,988,500
the change is = (less $5,736,500)
deduct interest expenditure= $1,266,000
earning before tax= $6,722,500
tax= $3,361,250
net income is $3,361,250
1. if sales increased by 25%, then
the change in EBIT is around $1,715,625 (increase)
the change in net income increase is $155,737.5
3. if the interest expense is declined by 50% then,
the EBT in second case is $7,355,500
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.