You decide to buy 1,300 shares of stock at a price of $36 and an initial margin
ID: 2636958 • Letter: Y
Question
You decide to buy 1,300 shares of stock at a price of $36 and an initial margin of 65 percent. What is the maximum percentage decline in the stock before you will receive a margin call if the maintenance margin is 40 percent? (Do not round intermediate calculations. Enter your answer as a percent rounded to 2 decimal places. Do not include a minus sign. Omit the "%" sign in your response.)
You decide to buy 1,300 shares of stock at a price of $36 and an initial margin of 65 percent. What is the maximum percentage decline in the stock before you will receive a margin call if the maintenance margin is 40 percent? (Do not round intermediate calculations. Enter your answer as a percent rounded to 2 decimal places. Do not include a minus sign. Omit the "%" sign in your response.)
Explanation / Answer
Soln:
Margin call price = $ 36 X (1-.065) / (1-0.40)
Margin call price = 21
Percentage decline = 100X21/36
Percentage decline = 58.33%
Maximum percentage decline in the stock before you will receive a margin call = 41.67%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.