The cost of a new automobile is $11,900. If the interest rate is 4%, how much wo
ID: 2636862 • Letter: T
Question
The cost of a new automobile is $11,900. If the interest rate is 4%, how much would you have to set aside now to provide this sum in four years? (Do not round intermediate calculations. Round your answer to 2 decimal places.)
You have to pay $15,000 a year in school fees at the end of each of the next five years. If the interest rate is 7%, how much do you need to set aside today to cover these bills? (Do not round intermediate calculations. Round your answer to 2 decimal places.)
You have invested $75,000 at 7%. After paying the above school fees, how much would remain at the end of the five years? (Do not round intermediate calculations. Round your answer to 2 decimal places.)
.
The cost of a new automobile is $11,900. If the interest rate is 4%, how much would you have to set aside now to provide this sum in four years? (Do not round intermediate calculations. Round your answer to 2 decimal places.)
Explanation / Answer
Hi,
Please find the detailed answer as follows:
Part A:
Amount to be Set Aside = Amount Required/(1+Interest Rate)^Years = 11900/(1+0.04)^4 = $10172.17
-----
Part B:
Amount to be Set Aside Today = 15000/(1+.07)^1 + 15000/(1+.07)^2 + 15000/(1+.07)^3 + 15000/(1+.07)^4 + 15000/(1+.07)^5 = $61502.96
-----
Part C:
Amount Remaining = 75000 - 61502.96 = 13947.04*(1+7%)^5 = 19561.45.
Thanks.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.