The annually compounded discount rate is 13.5%. You are asked to calculate the p
ID: 2636808 • Letter: T
Question
The annually compounded discount rate is 13.5%. You are asked to calculate the present value of a 16-year annuity with payments of $51,800 per year.
Calculate the PV if the annuity payments arrive at one-year intervals. The first payment arrives one year from now.
Calculate the PV if the first payment arrives in six months. Following payments arrive at one-year intervals (i.e., at 18 months, 30 months, etc.).
a.
Calculate the PV if the annuity payments arrive at one-year intervals. The first payment arrives one year from now.
Explanation / Answer
a) PV of annuity =
$51,800(PVIFA13.5%,16)
PV of annuity = $333,113.99
Since this is the preset value at the end of year one to bring it at the beginning of the year we need to discount it back :
PV = $,333,113.99/(1+0.135) = $293,492.50
b) PV if the first payment arrives in six months. Following payments arrive at one-year intervals
Let us have a look at the present value of cash flows 6 months hence:
The first payment will be done ($51,800) + All the subsequent cash flows (15 installments)
PV after six months = $51,800 + $51,800(PVIFA13.5%,15)
PV = $51,800 + $51,800(6.2989)
PV after 6 months = $378,083.02
Now since the cas flows are 6 months hence, we need to discount them and bring them back to the beginning of the year.
PV = $378,083.02(PVIF13.5%,0.5)
PV = $378,083.02(0.9386)
PV of annuity = $ 354,868.723
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.