Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

The cost of an automobile is $10,000. If the interest rate is 5%, how much would

ID: 2636697 • Letter: T

Question

The cost of an automobile is $10,000. If the interest rate is 5%, how much would you I have to set aside now to provide this sum in five years? B. You have to pay $12,000 a year in school fees at the end of each of the next six years. If the interest rate is 8%, how much do you set aside today to cover these bills? C. You have invested $60.476 at 8%. After paying the above school fees, how much would you remain at the end of six years? Answers: Calculation A. PV $7,835.26 B. Annuity factor C Set aside amount C Remainder after 6 years C Annuity factor is the present val

Explanation / Answer

A PV= 10000/1.05^5= $7835.26

B. amout set aside=12000PVIFA(8%,6)

= 12000x4.6229

= $55474.56

Annuty factor= 4.6229

amout set aside= $55474.56

C. 60476x1.08^6= $95967.81

Rem. after 6 years= 95967.81-55474.56= $40493.25

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote