You are buying a bond at a clean price of $1,180. The bond has a face value of $
ID: 2636509 • Letter: Y
Question
You are buying a bond at a clean price of $1,180. The bond has a face value of $1,000, a 9 percent coupon, and pays interest semiannually. The next coupon payment is 4 months from now. What is the dirty price of this bond?A) 1165.00 B) 1195.00 C) 1202.00 D) 1000.00 E) 1210.00 You are buying a bond at a clean price of $1,180. The bond has a face value of $1,000, a 9 percent coupon, and pays interest semiannually. The next coupon payment is 4 months from now. What is the dirty price of this bond?
A) 1165.00 B) 1195.00 C) 1202.00 D) 1000.00 E) 1210.00
A) 1165.00 B) 1195.00 C) 1202.00 D) 1000.00 E) 1210.00
Explanation / Answer
Ans. B 1195
Clean Price = $1180
Interest accrued is of 2 months = 1000*9%*2/12= $15
Dirty price = Clean price +Accrued Interest= $1180 +15= $1195
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.