Antonio\'s is analyzing a project with an initial cost of $43,000 and cash inflo
ID: 2636173 • Letter: A
Question
Antonio's is analyzing a project with an initial cost of $43,000 and cash inflows of $26,000 a year for 2 years. This project is an extension of the firm's current operations and thus is equally as risky as the current firm. The firm uses only debt and common stock to finance their operations and maintains a debt-equity ratio of 0.6. The pre-tax cost of debt is 8.6 percent and the cost of equity is 11.8 percent. The tax rate is 34 percent. What is the projected net present value of this project?
Antonio's is analyzing a project with an initial cost of $43,000 and cash inflows of $26,000 a year for 2 years. This project is an extension of the firm's current operations and thus is equally as risky as the current firm. The firm uses only debt and common stock to finance their operations and maintains a debt-equity ratio of 0.6. The pre-tax cost of debt is 8.6 percent and the cost of equity is 11.8 percent. The tax rate is 34 percent. What is the projected net present value of this project?
Explanation / Answer
D/E =0.6
D/(D+E) =0.6/1.6 = 0.375
E/(D+E) = 1- 0.375 =0.625
WACC =8.6*(1-0.34)*0.375 +11.8*0.625= 9.5035%
Discount rate
9.50%
Year
0
1
2
Cash flows
-43000
26000
26000
P.V
-43000
23743.53331
21682.899
NPV
2426.432317
Discount rate
9.50%
Year
0
1
2
Cash flows
-43000
26000
26000
P.V
-43000
23743.53331
21682.899
NPV
2426.432317
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.