Finals start next week, can someone help show me how to solve the problem below?
ID: 2635814 • Letter: F
Question
Finals start next week, can someone help show me how to solve the problem below?
THANKS!
Questions 2 and 3 apply to George who reported a $500 variable material costs variance for the quarter.
AVC Volume Total Cost
Budget $ 9.75 2,000 $19,500
Actual $10.00 1,900 $19,000
Variance $ .25 U 100 U $ 500 F
Remember to indicate (U) for unfavorable and (F) for favorable ...watch your signs (+ -)
2) How much of the total variance is a Cost per unit? $__________
3) How much of the total variance is a Volume Variance? $__________
Explanation / Answer
2) Total cost variance is the difference between budgeted cost and actual cost.
Cost variance = $19,500 - $19,000 = $500
Cost per unit = $500 / 2000 = $0.25 which is unfavourable (U)
3) Total volume variance is the difference between budgeted volume and actual volume.
Volume variance = 2000 - 1000 = 100 which is unfavourable (U)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.