A salad oil bottling plant can either buy caps for the glass bottles at $0.05 ea
ID: 2634420 • Letter: A
Question
A salad oil bottling plant can either buy caps for the glass bottles at $0.05 each or install $500,000 worth of plastic molding equipment and manafacture the caps at the plant. The manufacturing engineer estimates the material, labor, and other costs would be $0.03 per cap.
a) If 12 million caps per year are needed and the molding equipment is installed, what is the payback period?
b) The plastic molding equipment would be depreciated by straight-line depreciation using a 5-year useful life and no salvage value. Assuming a combined 40% income tax rate, what is the after-tax payback period, and what is the after-tax rate of return?
Please include detailed work.
Explanation / Answer
Cost of buying 12 million caps = $12000000*0.05
=$600000
Cost of producing 12 million caps with the machine = $12000000*0.03
=$360000
Savings = $(600000-360000)
=$240000
Payback Period = Initial Investment/Cash inflow per period
Here, the cash inflow would be the annual savings i.e $240000
Payback Period = 500000/240000
=2.08 years
Hence, the payback period is 2.08 years
------------------------------------------------------
b) Annual depriciation = $500000/5
=$100000
Annual cash flow = (annual savings - depreciation)*(1- tax rate)+depreciation
=(240000-100000)*(1-40%)+100000
=$184000
Payback period = initial investment/ annual cash flow
=500000/184000
=2.72 years
Hence, the payback period is 2.72 years
--------------------------------------------------
In order to calculate the after tax rate of return we need to calculate the IRR of the investent
IRR:
Hence, the rate of return is 24.49%
Year Cashflows 0 -500000 1 184000 2 184000 3 184000 4 184000 5 184000 IRR 24.49%Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.