A company must pay $5000 at the end of each year for 4 years. Given the followin
ID: 2633422 • Letter: A
Question
A company must pay $5000 at the end of each year for 4 years. Given the following four bonds construct a dedicated bond portfolio that eliminates interest rate risk. Determine the face value (to the cent) of each of the following bonds purchased.
BOND A: 1-year bond with 4% annual coupon, redeemable at 103%
ANS
BOND B: 2-year zero coupon bond, redeemable at par.
ANS
BOND C: 3-year bond with 5% annual coupons, redeemable at par
ANS
BOND D: 4-year bond with 5.5% annual coupons, redeemable at par
ANS
Explanation / Answer
BOND A: 1-year bond with 4% annual coupon, redeemable at 103%
ANS Face Value= (5000 - 260.66 - 225.68)/(103%+4%)
Face Value= $ 4218.37
BOND B: 2-year zero coupon bond, redeemable at par.
ANS Face Value= (5000 - 260.66 - 225.68)
Face Value= 4513.66
BOND C: 3-year bond with 5% annual coupons, redeemable at par
ANS Face Value= (5000-260.66)/(1+5%)
Face Value= $ 4513.66
BOND D: 4-year bond with 5.5% annual coupons, redeemable at par
ANS Face Value = 5000/(1+5.5%)
Face Value = 4739.34
Note
Annual Coupon on Bond D = 4739.34*5.5% = 260.66
Annual Coupon on Bond C = 4513.66*5% = 225.68
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.