We are evaluating a project that costs $841,000, has an 11-year life, and has no
ID: 2633365 • Letter: W
Question
We are evaluating a project that costs $841,000, has an 11-year life, and has no salvage value. Assume that depreciation is straight-line to zero over the life of the project. Sales are projected at 139,000 units per year. Price per unit is $38, variable cost per unit is $29, and fixed costs are $848,569 per year. The tax rate is 35 percent, and we require a 18 percent return on this project. (A) Calculate the accounting break-even point (B) What is the degree of operating leverage at the accounting break-even point? (C) Calculate the base-case cash flow. (D) Calculate the NPV (E) What is the sensitivity of NPV to changes in the sales figure? (F) What your answer tells you about a 500-unit decrease in projected sales? (G) What is the sensitivity of OCF to changes in the variable cost figure? (H) What your answer tells you about a $1 decrease in estimated variable costs?
Please show work.
Explanation / Answer
Here is what I solved before, please modify the figures as per your question. Please let me know if you have further questions. Ifthis helps then kindly rate 5-stars.
We are evaluating a project that costs $724,000, has an eight-year life, and has no salvage value. Assume that depreciation is straight-line to zero over the life of the project. Sales are projected at 75,000 units per year. Price per unit is $39, variable cost per unit is $23, and fixed costs are $850,000 per year. The tax rate is 35 percent, and we require a 15 percent return on this project.
Calculate the base-case cash flow and NPV. (Do not include the dollar signs ($). Round your answers to 2 decimal places. (e.g., 32.16))
What is the sensitivity of NPV to changes in the sales figure? (Do not include the dollar sign ($). Round your answer to 3 decimal places. (e.g., 32.161))
Calculate the change in NPV if there is a 500-unit decrease in projected sales.(Do not include the dollar sign ($). Negative amount should be indicated by minus sign. Round your answer to 2 decimal places. (e.g., 32.16))
What is the sensitivity of OCF to changes in the variable cost figure? (Do not include the dollar sign ($). Negative amount should be indicated by minus sign.)
Calculate the change in OCF if there is a $1 decrease in estimated variable costs. (Do not include the dollar sign ($).)
$
Answer
Requirement 1:
Depreciation
D=724,000/8=$90,500
the accounting break-even point is
Q=(FC+D)/(P-VC)
Q=(850,000+90,500)/(39-23)=58,781.25
Q=58,781 units
Requirement 2
a)Base OCF and NPV
OCF=(sales-costs)(1-T)+D*T
OCF =(75,000*39-23*75000-850,000)(1-0.35)+0.35*90,500
OCF=259,175
There is no salvage value and no change in NWC
PVIFA15%,8years=[1-(1+0.15)-8]/0.15=4.4873
NPV=-724,000+259,175*PVIFA15%,8years
NPV=$439,001.55
b)To calculate the sensitivity to quantity sold, repeat the above calculations for adierent value of Q, say, Q=76,000
OCF =(76,000*39-23*76000-850,000)(1-0.35)+0.35*90,500
OCF=269,575
NPV=-724,000+269,575*PVIFA15%,8years
NPV=485,669.69
Thus, the change in NPV per unit change in Q is
Sensitivity =(485,669.69-439,001.55)/(76,000-75,000)
Sensitivity =$46.668
c)A 500unit decrease in Q decreases NPV by
change in NPV=500*46.668=$23,334
Requirement 3
a)To compute the sensitivity of OCF to change in VC, repeat the above calculationsfor OCF (base case only) for a dierent value of VC, say, VC=22.
OCF=(75,000*39-22*75000-850,000)(1-0.35)+0.35*90,500=$307,925
Thus, the change in OCF per unit change in VC is
Sensitivity=(259175-307,925)/(23-22)=-48,750
That is, OCF decreases by $48,750 for every dollar increase in VC
b)For a $1 decrease in VC, OCF increases by
Change in OCF =1*48,750=$48,750
Requirement 1: Calculate the accounting break-even point. (Round your answer to the nearest whole number.)Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.