Dog Up Franks is looking at a new sausage system with an installed cost of $288,
ID: 2633154 • Letter: D
Question
Dog Up Franks is looking at a new sausage system with an installed cost of $288,600. This cost will be depreciated straight-line to zero over the project's 3-year life, at the end of which the sausage system can be scrapped for $44,400. The sausage system will save the firm $88,800 per year in pretax operating costs, and the system requires an initial investment in net working capital of $20,720.
Required:
If the tax rate is 35 percent and the discount rate is 12 percent, what is the NPV of this project?
Possible answers:
$-48,554.66
$-69,096.64
$-75,068.55
$-57,252.90
$-54,526.58
Can someone please show me HOW to solve this??
Explanation / Answer
Depreciation Per Year = 288600/3 = 96200
Operating Cash Flow = 88800*(1-.35) + .35*(96200) = 91390
After Tax Salvage Value = 44400*(1-.35) = 28860
NPV = - 288600 - 20720 + 91390/(1+.12)^1 + 91390/(1+.12)^2 + 91390/(1+.12)^3 + + 28860/(1+.12)^3 + 20720/(1+.12)^3 =$54526.58
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.