A firm is considering a new inventory system that will cost $120,000. The system
ID: 2632145 • Letter: A
Question
A firm is considering a new inventory system that will cost $120,000. The system is expected to generate positive cash flows over the next four years in the amounts of $35,000 in year 1, $55,000 in year 2, $65,000 in year 3, and $40,000 in year 4. The firm's required rate of return is 9%. 1) What is the payback period of this project? 2) What is the net present value (NPV)
of the project? _____ 3) Based on the information , what is the internal rate of return
(IRR) of this project? 4) what is the profitability index (PI) of
this project?
Explanation / Answer
amount payed back after 2years = 90000
payback period = 2 + 30000/65000
= 2.46 years
discount payback method
amount to be payed after 2 years = 120000 - 35000/1.09 + 55000/1.09^2
= 41597.5086272
discounted payback period
= 2 + 41597.5086272/65000/1.09^3
= 2.83 years
NPV = -120000 + 35000/1.09 + 55000/1.09^2 + 65000/1.09^3 + 40000/1.09^4
= 36931.43
3)
0 = -120000 + 35000/(1+IRR) + 55000/(1+IRR)^2 + 65000/(1+IRR)^3 + 40000/(1+IRR)^4
IRR = 21.78%
4)
PV of cash flows = 156931.426019
Profitability index PI = 156931.426019/120000 = 1.31
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.