Assume that Hogan Surgical Instruments Co. has $2,500,000 in assets. If it goes
ID: 2630412 • Letter: A
Question
Assume that Hogan Surgical Instruments Co. has $2,500,000 in assets. If it goes with a low-liquidity plan for the assets, it can earn a return of 18 percent, but with a high liquidity plan, the return will be 14 percent. If the firm goes with a short-term financing plan, the financing costs on the $2,500,00 will be 10 percent and with a long-term financing plan, the financing cost on the $2,500,00 will be 12 percent. (review table 6-11 for parts a, b, and c of this problem).
a. compute the anticipated return after financing cost with the most aggressive asset-financing mix.
b. Compute the anticipated return after financing cost with the most conservative asset-financing mix.
c. Compute the anticipated return after financing costs with two moderate approaches to the asset financing mix.
Explanation / Answer
a).the most aggressive asset-financing mix: low-liquidity with short-term financing
investment return= 2,500,000*18%= $450,000
financing cost=2,500,000*10%= $250,000
the anticipated return after financing cost= 450,000- 250,000= $200,000
b).the most conservative asset-financing mix: high-liquidity with long-term financing
investment return= 2,500,000*14%= $350,000
financing cost=2,500,000*12%= $300,000
the anticipated return after financing cost= $350,000-$300,000=$50,000
c).The materials are not complete.The two moderate approaches are not given.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.