The Harding Company manufactures skates. The company\'s income statement for 201
ID: 2630318 • Letter: T
Question
The Harding Company manufactures skates. The company's income statement for 2013 is as follows:
Sales (10,500 skates @ $60 each).....................$630,000
Less: Variable costs (10,500 skates at $25)....... 262,500
Fixed costs......................................................200,000
Earnings before interest and taxes (EBIT)............$167,500
Interest expense......................................................62,500
Earnings before taxes (EBT)...................................$105,000
Income tax expense (30%)........................................31,500
Earnings after taxes (EAT).........................................$73,500
Given this income statement, compute the following:
a. degree of operating leverage
b. degree of financial leverage
c. degree of combined leverage
d. break-even point in units (number of skates)
Explanation / Answer
a. degree of operating leverage
DOL =ContributionMargin / EBIT
DOL = (630000 - 262500)/167500
DOL = 2.19
b. degree of financial leverage
DFL = EBIT/EBT
DFL = 167500/105000
DFL = 1.60
c. degree of combined leverage
DCL = DOL*DFL
DCL = 2.19*1.60
DCL = 3.50
d. break-even point in units (number of skates)
Break-even point in units (number of skates) = Fixed Cost/Contribution Margin per unit
Break-even point in units (number of skates) = 200000/(60-25)
Break-even point in units (number of skates) = 5714.29
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.