Golden Corporation is considering the purchase of new equipment costing $200,000
ID: 2629483 • Letter: G
Question
Golden Corporation is considering the purchase of new equipment costing $200,000. The expected life of the equipment is 10 years. It is expected that the new equipment can generate an increase in net income of $35,000 per year for the next 10 years. The probabilities for the increase in net income depend on the state of the economy.
After tax
After tax probabilities Net Income
Recession 0.3 ($15,000)
Normal 0 .5 25,000
Boom 0.2 35,000
The equipment can be amortized using straight-line amortization for tax purposes. Golden's cost of capital is 14%. What is the expected NPV? Should they purchase the new equipment?
Amortization Schedule:
200,000 = $20,000
10,000
Please show all work
Explanation / Answer
Annual depreciation = 200000/10= 20000
Recession, cash flow = -15000+ 20000= 5000
NPV = -200000 +5000*(1-1/1.14^10)/14%=-173919.42
Normal, cash flow = 25000+ 20000= 45000
NPV = -200000 +45000*(1-1/1.14^10)/14%=$34725.20
Boom, cash flow = 35000+ 20000= 55000
NPV = -200000 +55000*(1-1/1.14^10)/14%=$86886.36
Expected NPV = 0.3*(-173919.42)+ 0.5*34725.20+ 0.2*86886.36=-17435.95
They should not purchase the new equipment because expected NPV is negative
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.