5. Annuity. How many years will it take for a payment of: a. $590 to grow to 909
ID: 2627873 • Letter: 5
Question
5. Annuity. How many years will it take for a payment of:
a. $590 to grow to 9090.91 at a compound rate of 14 percent?
b. $900 to grow to future value of 10,586.21 at a compound rate of 14 percent?
6. Mortgage. (Hint: P/Y=12) What is the payoff on a 30 year, 7% original mortgage of:
a. $550,552 with a payment of 3,744.50 with 12 years remaining?
b. $190788 with a payment of 1,143.87 with 15 years remaining?
7. Stock. What is the required rate of return on a stock with a
a. $0.75 expected dividend and a 34 price with 7% growth?
b. $1.25 expected dividend and a 15 price with 8% growth?
Explanation / Answer
a) FV = $9090.91; Payment per period = $590; Compound rate = 14% = 0.14
FV = PMT * Future value int rate factor
Future value int rate factor = 9090.91/590 = 15.408
Future value of int rate factor for an Annuity = [ (1+i)n - 1 ] / i
[ (1+i)n - 1 ] / i = 15.408
(1 + 0.14)n - 1 = 15.408 * 0.14
(1 + 0.14)n = 3.157
Take log base 10 on both sides
n log10 (1.14) = log10 (3.157)
n = 8.774 years
b) FV = $10586.21; Payment per period = $900; Compound rate = 14% = 0.14
FV = PMT * Future value int rate factor
Future value int rate factor = 10586.21/900 = 11.762
Future value of int rate factor for an Annuity = [ (1+i)n - 1 ] / i
[ (1+i)n - 1 ] / i = 11.762
(1 + 0.14)n - 1 = 11.762 * 0.14
(1 + 0.14)n = 2.647
Take log base 10 on both sides
n log10 (1.14) = log10 (2.647)
n = 7.428 years
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------
a) Mortgage rate = 7%
effective rate = 7/12% = 0.583%
Remaining payments = 12 x 12 = 144
payment = $3,744.50
Payoff = PV
PV = ($3,744.50) [ 1 - (1 + 0.00583)-144 ) ] / (0.00583) = $364191.4972
b) Mortgage rate = 7%
effective rate = 7/12% = 0.583%
Remaining payments = 15 x 12 = 180
payment = $1143.87
Payoff = PV
PV = ($1143.87) [ 1 - (1 + 0.00583)-180 ) ] / (0.00583) = $127294.0211
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Rate of Return = (Expected Dividend / Stock Price) + Growth
a)Rate of Return = (0.75 / 34) + 0.07 = 0.0921= 9.21%
b)Rate of Return = (1.25 / 15) + 0.08 = 0.1633 = 16.33%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.