Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Triton Company\'s copy department, which does almost all of the photocopying for

ID: 2627825 • Letter: T

Question

Triton Company's copy department, which does almost all of the photocopying for the sales department and the administrative department, budgets the following costs for the year, based on the expected activity of 5,000,000 copies: Salaries (fixed) $80,250 Employee benefits (fixed) 10,000 Depreciation of copy machines (fixed) 10,000 Utilities (fixed) 5,000 Paper (variable, 1 cent per copy) 50,000 Toner (variable, 1 cent per copy) 50,000 The costs are assigned to two cost pools, one for fixed and one for variable costs. The costs are then assigned to the sales department and the administrative department. Fixed costs are assigned on a lump-sum basis, 40 percent to sales and 60 percent to administration. The variable costs are assigned at a rate of 2 cents per copy. Assuming the following copies were made during the year, 2,743,000 for sales and 2,907,500 for administration, calculate the copy department costs allocated to sales.

Explanation / Answer

Total Fixed Costs to be allocated = 80,250 + 10,000 + 10,000 + 5,000 = 105,250

Variable cost per unit = (50,000 + 50,000) / 5,000,000 = 0.02

Fixed Cost allocated to Sales ($105,250 * 0.40) = 42,100

Variable cost allocated to sales (2,743,000 * 0.02) = 54,860

Total Costs allocated to Sales (42,100 + 54,860) = 96,960

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote