Your company is considering the purchase of a new machine. The original cost of
ID: 2627105 • Letter: Y
Question
Your company is considering the purchase of a new machine. The original cost of the old machine was $75,000; it is now 5 years old, and it has a current market value of $20,000. The old machine is being depreciated over a 10-year life toward a zero estimated salvage value on a straight-line basis, resulting in a current book value of $37,500 and an annual depreciation expense of $7,500. The old machine can be used for 6 more years but has no market value after its depreciable life is over. Management is contemplating the purchase of a new machine whose cost is $60,000 and whose estimated salvage value is zero. Expected before-tax cash savings from the new machine are $10,000 a year over its full MACRS depreciable life. Depreciation is computed using MACRS over a 5-year life, and the cost of capital is 9 percent. Assume a 40 percent tax rate. What will the year 1 operating cash flow for this project be?
$3,300 $4,236 $7,800 $13,200Explanation / Answer
Hi,
Please find the detailed answer as follows:
Net Incremental Variable Costs = -10000
Total Depreciation Expense = Depreciation on New Machine - Depreciation on Old Machine/Machine Foregone = 12000 (60000*20%) -7500 (75000/10) = 4500
EBIT = 10000 - (-4500) = 5500
Operating Cash Flow = EBIT - Taxes + Depreciation = 5500 - 5500*40% + 4500 = $7800
Option C ($7800) is the correct answer.
Thanks.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.