Acquiring Company is considering the acquisition of Target Company in a share-fo
ID: 2626483 • Letter: A
Question
Acquiring Company is considering the acquisition of Target Company in a share-for-share transaction in which Target Company would receive $50.00 for each share of its common stock. Acquiring Company does not expect any change in its P/E multiple after the merger. Acquiring Co. Target Co. Earnings available for common stock $150,000 $30,000 Number of shares of common stock outstanding 60,000 20,000 Market price per share $60.00 $40.00 Using the preceding information about these two firms and showing your work, calculate the following:
a. Purchase price premium.
Answer : 25%
e. Postmerger EPS of the combined companies.
Answer: $2.35
g. Postmerger share price.
Answer : $56.40, compared with $60.00 premerger
I need the calculation of each. Thank you.
Explanation / Answer
a. Purchase price premium=(20000*50)-(20000*40)/20000*40=200000/800000=.25=25%
e.post merger EPS of combined companies=(150000+30000)/(60000+20000)=2.35
g.p/e ratio before merger=market price/earning per share=60/2.5=24
market price post merger=p/e ratio *earning per share=24*2.35=56.4
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.