Javits & Sons\' common stock currently trades at $37.00 a share. It is expected
ID: 2626332 • Letter: J
Question
Javits & Sons' common stock currently trades at $37.00 a share. It is expected to pay an annual dividend of $2.25 a share at the end of the year (D1 = $2.25), and the constant growth rate is 5% a year.
What is the company's cost of common equity if all of its equity comes from retained earnings? Round your answer to two decimal places.
______%
If the company were to issue new stock, it would incur a 18% flotation cost. What would the cost of equity from new stock be? Round your answer to two decimal places.
______%
Explanation / Answer
Hi,
Please find the detailed answer as follows:
Part A:
Cost of Common Equity (With the Use of Retained Earnings) = D1/Current Market Price Per Share + Growth Rate
Cost of Common Equity = 2.25/37 + .05 = 11.08%
Part B:
Cost of Common Equity (With the Issue of New Stock) = D1/Current Market Price Per Share After Adjustment for Floatation Cost + Growth Rate
Current Market Price Per Share After Adjustment for Floatation Cost = Current Market Price Per Share*(1- Floatation Cost %) = 37*(1-18%) = 30.34
Cost of Common Equity = 2.25/30.34 + .05 = 12.42%
Notes:
Floatation cost if required to be applied only in the case of new issue of common stock.
Thanks.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.