You buy a share of The Ludwig Corporation stock for $21.40. You expect it to pay
ID: 2626238 • Letter: Y
Question
You buy a share of The Ludwig Corporation stock for $21.40. You expect it to pay dividends of $1.07, $1,1449, and $1,2250 in years 1, 2, and 3, respectively, and you expect to sell it at a price of $26.22 at the end of 3 years.
a. Calculate the growth rate in dividends.
b. Calculate the expected dividend yield.
c. Assuming that the calculated growth rate is expected to continue, you can add the dividend yield to the expected growth rate to obtain the expected total rate of return. What is this stock
Explanation / Answer
Hi,
Please find the detailed answers as follows
Part A:
Growth Rate for Year 1 = (Dividend in Year 2 - Dividend in Year 1)/Dividend in Year 1 = (1.1449 - 1.07)/1.07 = 7%
Growth Rate for Year 2 = (Dividend in Year 3 - Dividend in Year 2)/Dividend in Year 2 = (1.2250 - 1.1449)/1.1449 = 7%
Part B:
Expected Dividend Yield = Dividend (Year 1)/Current Price*100 = 1.07/21.40*100 = 5%
Part C:
Total Rate of Return = D1/Current Stock Price + Growth Rate = 1.07/21.50 + .05 = 12%
Thanks.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.