You are considering a new product launch. The project will cost $1,202,500, have
ID: 2625950 • Letter: Y
Question
You are considering a new product launch. The project will cost $1,202,500, have a five-year life, and have no salvage value; depreciation is straight-line to zero. Sales are projected at 250 units per year; price per unit will be $18,700, variable cost per unit will be $15,200, and fixed costs will be $323,000 per year. The required return on the project is 15 percent, and the relevant tax rate is 35 percent.
Based on your experience, you think the unit sales, variable cost, and fixed cost projections given here are probably accurate to within 10 percent.
What are the best and worst case NPVs with these projections? (Do not round intermediate calculations. A negative amount should be indicated by a minus sign. Round your answers to 2 decimal places (e.g., 32.16).)
What is the sensitivity of the NPV to changes in fixed costs? (Input the amount as a positive value. Round your answer to 2 decimal places (e.g., 32.16).)
Requirement 1:Explanation / Answer
a)
Best-case scenario:
Step 1: Calculate the best-case variables:
Sales quantity = 250*(1+10%) = 275 units
Variable cost per unit = 15200*(1-10%) = $13680
Fixed cost =323000*(1-10%) = $290700
Step 2: Construct the Best-case Pro Forma Income State
Best-Case Pro Forma Income Statement
Sales 275*18700 = $5142500
Var. costs 275*13680 = $3762000
Fixed costs $290700
Depreciation 1202500/5 = $240500
EBIT $849300
Taxes (35%) 297255
Net income $552045
Step 3: Calculate OCF:
OCF = net income+ Depreciation = 552045+240500 = $792545
Step 4: Calculate the project
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.