The Centennial Chemical Corporation announced that, for the period ending March
ID: 2625749 • Letter: T
Question
The Centennial Chemical Corporation announced that, for the period ending March 31, 2011, it had earned income after taxes worth $2,396,151.63 on revenues of $13,089,057. The company's costs (excluding depreciation and amortization) amounted to 61 percent of sales, and it had interest expenses of $392,168. What is the firm's depreciation and amortization expense if its tax rate is 34 percent? (Round answer to 2 decimal places e.g. 15.25. Enter negative amounts using either a negative sign preceding the number e.g. -45.25 or parentheses e.g. (45.25).)
Explanation / Answer
Income after taxes = Net Income - Taxes
Net Income = Revenue - Costs
Cost = Depreciation(including amortization) + Other Costs + Interest expenses
Other costs = 61% of sales
Taxes = 34% of Net Income
Income after taxes = 66% of Net Income
Income after taxes = 0.66*(Revenue - Costs)
$2,369,151.63 = 0.66*[13,089,057 - (0.61*13,089,057 392,168 + Depreciation)]
2369151.63 = 4712564.23 - 0.66*Depreciation
Depreciation = 2343412.6 / 0.66 = $3,550,625.15
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.