Specialty Light Bulbs anticipates selling 3,000 light bulbs this year at a price
ID: 2625338 • Letter: S
Question
Specialty Light Bulbs anticipates selling 3,000 light bulbs this year at a price of $16 per bulb. It costs Specialty $12 in variable costs to produce each light bulb, and the fixed costs for the firm are $10,000. Specialty has an opportunity to sell an additional 1,000 bulbs next year at the same price and variable cost, but by doing so the firm will incur an additional fixed cost of $3,000. Should Specialty produce and sell the additional bulbs? (If an amount reduces the account balance then enter with negative sign, e.g. -125.)
The additional sales would change Specialty
Explanation / Answer
Total light bulbs sold now = 4000
Sales Revenue: New= 4000 * 16 = 64000; Old = 3000 * 16 = 48000
Variable costs: New = 4000 * 12 = 48000; Old = 3000 * 12 = 36000
Total fixed costs: New = 10000 + 3000 = 13000; Old = 10000
EBIT: New = 64000 - 48000 - 13000 = 3000; Old = 48000 - 36000 - 10000 = 2000
Change in EBIT = 1000
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.