During 2013, Rogue Corporation reported sales revenue of $730,000. Inventory at
ID: 2624821 • Letter: D
Question
During 2013, Rogue Corporation reported sales revenue of $730,000. Inventory at both the beginning and end of the year totaled $70,000. The inventory turnover ratio for the year was 8.0.
What amount of gross profit did the company report in its income statement for 2013?
During 2013, Rogue Corporation reported sales revenue of $730,000. Inventory at both the beginning and end of the year totaled $70,000. The inventory turnover ratio for the year was 8.0.
What amount of gross profit did the company report in its income statement for 2013?
Explanation / Answer
Inventory Turnover ratio = Cost of Goods Sold / Average Inventory
Since Inventory at both the beginning and end of the year totaled $70,000
Average Inventory = $70,000
Inventory Turnover ratio = Cost of Goods Sold / 70,000
Cost of Goods Sold = 8 *70,000 = $560,000
Sales Revenue = $730,000
Gross Profit = Sales Revenue - Cost of Goods Sold
Gross Profit = 730,000 - 560,000
Gross Profit = $170,000
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.