Redan Manufacturing uses 2,400 switch assemblies per week and then reorders anot
ID: 2624223 • Letter: R
Question
Redan Manufacturing uses 2,400 switch assemblies per week and then reorders another 2,400. The relevant carrying cost per switch assembly is $9.50, and the fixed order cost is $1,200.
Calculate the economic order quantity. (Do not round intermediate calculations and round your final answer to 2 decimal places. (e.g., 32.16))
Redan Manufacturing uses 2,400 switch assemblies per week and then reorders another 2,400. The relevant carrying cost per switch assembly is $9.50, and the fixed order cost is $1,200.
Explanation / Answer
Carrying Cost = Average Inventory*Carrying cost per unit
= (2400/2)*9.50
= $11400
Order Cost = No. of orders During the year * Ordering Cost per order
= 52*1200
= $62400
..
Note:-
Assuming there are 52 working weeks during the year
Carrying Cost = Average Inventory*Carrying cost per unit
= (2400/2)*9.50
= $11400
Order Cost = No. of orders During the year * Ordering Cost per order
= 52*1200
= $62400
..
Note:-
Assuming there are 52 working weeks during the year
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.