Erna Corp. has 8 million shares of common stock outstanding. The current share p
ID: 2624137 • Letter: E
Question
Erna Corp. has 8 million shares of common stock outstanding. The current share price is $80, and the book value per share is $7. Erna Corp. also has two bond issues outstanding. The first bond issue has a face value of $75 million, has a coupon rate of 9 percent, and sells for 95 percent of par. The second issue has a face value of $45 million, has a coupon rate of 10 percent, and sells for 108 percent of par. The first issue matures in 24 years, the second in 7 years.
Suppose the most recent dividend was $5.20 and the dividend growth rate is 8 percent. Assume that the overall cost of debt is the weighted average of that implied by the two outstanding debt issues. Both bonds make semiannual payments. The tax rate is 34 percent. What is the company
Erna Corp. has 8 million shares of common stock outstanding. The current share price is $80, and the book value per share is $7. Erna Corp. also has two bond issues outstanding. The first bond issue has a face value of $75 million, has a coupon rate of 9 percent, and sells for 95 percent of par. The second issue has a face value of $45 million, has a coupon rate of 10 percent, and sells for 108 percent of par. The first issue matures in 24 years, the second in 7 years.
Suppose the most recent dividend was $5.20 and the dividend growth rate is 8 percent. Assume that the overall cost of debt is the weighted average of that implied by the two outstanding debt issues. Both bonds make semiannual payments. The tax rate is 34 percent. What is the company
Explanation / Answer
Market value of equity = 8*80 = 640 million
Bond 1 market value = 75*95% = 71.25 million
Bond 2 market value = 45*108% = 48.6 million
Total market value of firm = 640 + 71.25 + 48.6 = 759.85 million
Cost of equity = 5.20 * (1+8%) / 80 + 8% = 15.02%
Yield of bond 1 can be calculated in Excel as =RATE(24*2,-9%*1000/2,950,-1000)*2. This is equal to 9.53%.
After tax cost of bond 1 = 9.53% * (1-34%) = 6.29%
Yield of bond 2 can be calculated in Excel as =RATE(7*2,-10%*1000/2,1080,-1000)*2. This is equal to 8.46%.
After tax cost of bond 1 = 8.46% * (1-34%) = 5.58%
So WACC = cost of equity * weight of equity + cost of bond 1 * after tax cost of bond 1 + cost of bond 2 * after tax cost of bond 2 = 15.02% * 640 / 759.85 + 6.29% * 71.25 / 759.85 + 5.58% * 48.6 / 759.85 = 13.60%
Answer: WACC = 13.60%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.