Sasha Company allocates the estimated $195,500 of its accounting department cost
ID: 2623120 • Letter: S
Question
Sasha Company allocates the estimated $195,500 of its accounting department costs to its production and sales departments since the accounting department supports the other two departments particularly with regard to payroll and accounts payable functions. The costs will be allocated based on the number of employees using the direct method. Information regarding costs and employees follows:
Department
Employees
Accounting
4
Production
25
Sales
17
How much of the accounting department costs will be allocated to the production?
Department
Employees
Accounting
4
Production
25
Sales
17
Explanation / Answer
Hi,
Please find the detailed answer as follows:
Total Employees in All the Departments Except Accounting = 25 + 17 = 42
Costs Allocated to Production = Total Accounting Costs*Employees in the Production Department/Total Employees in All the Departments (Except Accounting) = 195500*25/42 = 116369.05 or 116369.
Answer is 106250.
Thanks.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.