Suppose that the consensus forecast of security analysts of your favorite compan
ID: 2622048 • Letter: S
Question
Suppose that the consensus forecast of security analysts of your favorite company is that earnings next year will be E1 = $5:00 per share. Suppose that the company tends to plow back 50% of its earnings and pay the rest as dividends. If the Chief Financial Officer (CFO) estimates that the company's growth rate will be 8% from now onwards, answer the following questions.
Suppose your own 10% estimate of the stock's required rate of return is shared by the rest of the market. What does the market price of $50.00 per share imply about the market's estimate of the company's growth rate?
Explanation / Answer
According to DIvidend discount model
Price of share = D1/(r-g)
where r is required rate of return i.e 10%
g is growth rate
D1 is nxt year dividend
so, according to market sentiments and based on dividend discount model
50 = 2.5/(.1-g)
g = .1-(2.5/50) = 0.05 = 5%
growth rate estimated by market = 5%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.