Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

On March 31, 2013, Canseco Plumbing Fixtures purchased equipment for $48,000. Re

ID: 2621995 • Letter: O

Question

On March 31, 2013, Canseco Plumbing Fixtures purchased equipment for $48,000. Residual value at the end of an estimated four-year service life is expected to be $6,000. The company expects the machine to operate for 12,000 hours.

Calculate depreciation expense for 2013 and 2014 using sum-of-the-years

On March 31, 2013, Canseco Plumbing Fixtures purchased equipment for $48,000. Residual value at the end of an estimated four-year service life is expected to be $6,000. The company expects the machine to operate for 12,000 hours.

Explanation / Answer

a) (48,000-6,000)/4 = 10,500

10,500*9/12= 7875 for 2013

10,500 for 2014.

b) SOYD      4/(4+3+2+1)= 4/10 *(48,000-6,000)= 16,800 *9/12 = 12,600 for 2013

(16,800)*3/12 +3/10* 42,000* 9/12= 13,650 for 2014

c) 48,000* 2/4= 24,000 *9/12= 18,000 for 2013

6,000 + 2/4 (48,000-24,000)*9/12 = 15,000 for 2014

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote