How much would an investor expect to pay for a $5,000 par value bond with a 9% a
ID: 2620736 • Letter: H
Question
How much would an investor expect to pay for a $5,000 par value bond with a 9% annual coupon that matures in 10 years if the interest rate is 7% ? 5702.36 O 4374.25 O 3811.42 O 3584.55 What is the yield to maturity for a bond with an annual coupon of 10% that has 8 ears until maturity and sells for $1,000? (Points : 4) ? 8% ? 9.4% 0 1096 0 12.5% hat is the yield to maturity of a bond with the following characteristics? Coupon rate is 8% with quarterly payments, current price s S940, 6 years until maturity 0 4.78% 0 2.33% ? 9.32% ? 4.67% ? 3.48%Explanation / Answer
Question 1
Market value of bond = Present value of coupon payments + Present value of face value of bond
Annual coupon payment = $5,000 * 9% = $450
Maturity of bond = 10 years
Number of annual coupon payments = n = 10 years = 10
Annual effective interest rate = r = 7% = 0.07
Present value of annuity = Annuity amount*{1-(1+r)-n}/r
Present value of annual coupon payments = $450 * (1-1.07-10)/0.07 = $3,160.61
Present value of face value of bond = $1000/1.0710 = $2,541.75
Market value of bond = $3,160.61 + $2,541.75 = $5,702.36
Hence, correct answer is $5,702.36
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.