For this question start fresh, do not carry over data from earlier questions. Yo
ID: 2620369 • Letter: F
Question
For this question start fresh, do not carry over data from earlier questions. You are analyzing the prospects of installing cost saving machinery. You have the following information: The machine costs $80,000. Depreciation is calculated straight line (equal amounts) over 4 years. Every year the machine increases cash flows by an amount 40,000. (Taxes, Opportunity Cost etc. have all been accounted for in this number. There is no Net Working Capital.) After 3 years (when the machine has only been depreciated for 3 years and therefore the book value is not zero) the machine is sold for $30,000. This, therefore, is a 3 year project. The rate of discount is 8% The tax rate is 36%. (Hint: Here you have to consider the income due to the salvage sale of the machinery and the taxes on this sale.) What is the NPV of installing the machinery?
Explanation / Answer
Annual depreciation = 80,000 / 4 = 20,000
Year 3 non-operating cash flow = Salvage value - tax ( salvage value - book value)
Year 3 non-operating cash flow = 30,000 - 0.36(30,000 - 20,000)
Year 3 non-operating cash flow = 30,000 - 3,600
Year 3 non-operating cash flow = 26,400
NPV = Present value of cash inflows - present value of cash outflows
NPV = -80,000 + 40,000 / ( 1 + 0.08)1 + 40,000 / ( 1 + 0.08)2 + 66,400 / ( 1 + 0.08)3
NPV =44,041.05
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.