You may attempt this question 3 more times for credit Crisps has received an ord
ID: 2619794 • Letter: Y
Question
You may attempt this question 3 more times for credit Crisps has received an order for 14000 bags of potato chips from BigBag. Crisps views BigBag to be a one-time customer. Crisps sells its large bags of potato chips for $2.35 each, and calculates its internal cost for the product at $0.95 each. Market research estimates that there is a 32% chance that BigBag will pay in full what it owes Based on this information, what is the NPV to Crisps of offering credit to BigBag? Place your answer to the nearest dollar. Do not include a dollar sign or comma.Explanation / Answer
Cost of order = 14000 bags x $0.95 per bag = $13300
Expected inflow = 14000 bags x $2.35 per bag x 32% = $10528
NPV = 10528 - 13300 = (-)2772
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.