2. Suppose that a stock in General Diversified Industries (GDI) has a beta of 1.
ID: 2619395 • Letter: 2
Question
2. Suppose that a stock in General Diversified Industries (GDI) has a beta of 1.7, The market risk premium is 7.6 percent, and the risk-free rate is 2.6 percent. GDI's last dividend was $1.70 per share, and the dividend is expected to grow at 5 percent indefinitely. What is the current pric? of the ?tock? po : 3. In addition to the information in the previous problem, suppose GDI has a target debtitotal asset ratio of 30 percent. Its cost of debt is 5 percent before taxes. If the tax rate is 25 percent, what is the WACC? t-Explanation / Answer
Required return=Risk free rate+Beta*Market risk premium
=2.6+(1.7*7.6)=15.52%
Current price=D1/(Required return-Growth rate)
=(1.7*1.05)/(0.1552-0.05)
=$16.97(Approx).
2.
After tax cost of debt=5*(1-tax rate)
=5(1-0.25)=3.75%
Debt/Total assets ratio=0.3
Hence debt=0.3Total assets
Total asset=Debt+Equity
Hence equity=(1-0.3)Total assets
=0.7Total assets
WACC=Respective costs*Respective weights
(15.52*0.7Total assets/Total assets)+(3.75*0.3Total assets/Total assets)
=11.989%
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.