A.You manage an equity fund with an expected risk premium of 13.8% and a standar
ID: 2619377 • Letter: A
Question
A.You manage an equity fund with an expected risk premium of 13.8% and a standard deviation of 52%. The rate on Treasury bills is 3.6%. Your client chooses to invest $120,000 of her portfolio in your equity fund and $30,000 in a T-bill money market fund. What is the reward-to-volatility ratio for the equity fund? (Round your answer to 4 decimal places.)
Bonus: You invested in a 3-month certificate of deposit at your bank. Your investment was $1,768, and at the end of the term you will receive $1,962.
What is the holding period return (HPR) on your investment? (Round your answer to 2 decimal places.)
What is the annual percentage rate (APR)? (Round your answer to 2 decimal places.)
What is the effective annual rate (EAR)? (Round your answer to 2 decimal places.)
Explanation / Answer
Expected return = 0.8*13.8 + 0.2*3.6% = 11.76%
standard dev = 0.8*52% = 41.60%
reward to vol = 11.76/41.60 = 0.2827%
Bonus:
HPR = 1962/1768 - 1 = 10.97%
APR = 10.97% * 4 = 43.89%
EAR = (1 + 10.97%)^4 - 1 = 51.66%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.