Moose Industries faces the following tax schedule: Last year the company realize
ID: 2618613 • Letter: M
Question
Moose Industries faces the following tax schedule:
Last year the company realized $9,000,000 in operating income (EBIT). Its annual interest expense is $1,500,000. What was the company’s net income for the year?
Question 5 options:
Taxable Income Tax on Base of Bracket Percentage on Excess above Base Up to $50,000 $0 15% $50,000-$75,000 7,500 25 $75,000-$100,000 13,750 34 $100,000-$335,000 22,250 39 $335,000-$10,000,000 113,900 34 $10,000,000-$15,000,000 3,400,000 35 $15,000,000-$18,333,333 5,150,000 38 Over $18,333,333 6,416,667 35Explanation / Answer
EBIT = $9,000,000
Interest Expense = $1,500,000
EBT = $9,000,000 - $1,500,000 = $7,500,000 ---> Taxable Income
Now, this taxable income needs to be divided into different buckets based on tax bracket table.
For first $50,000, tax rate is 15%. So tax for this amount is $50000 * 15% = $7,500. Remaining $700,000 needs to be divided into buckets.
For next $25,000, tax rate is 25%. So tax amount is $25000 * 25% = $6,250. Remaining $675,000 needs to be divided into further buckets.
For next $25,000, tax rate is 34%. So tax amount is $25000 * 34% = $8,500. Remaining $650,000 needs to be divided into further buckets.
For next $235,000, tax rate is 39%. So tax amount is $235,000 * 39% = $91,650. Remaining $7,165,000 needs to be divided into further buckets.
For remaining balance, it would be accomodated completely in this bucket, tax rate is 34%. So tax amount is $7,165,000 * 34% = $2,436,100.
Total Tax amount = $7,500 + $6,250 + $8,500 + $91,650 + $2,436,100 = $2,550,000
Net Income = EBT - tax = 7,500,000 - 2,550,000 = $4,950,000
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.