Time Value of Money and Bonds Valuation As Laura’s new year resolution, she want
ID: 2618160 • Letter: T
Question
Time Value of Money and Bonds Valuation
As Laura’s new year resolution, she wants to begin saving money for her retirement. You are hired as her financial advisor. Following your suggestion, today Laura will deposit $100,000, which she inherited from her parents, into a 5-year savings account at Citi bank, which pays 3.25% interest annually.
Use the above information to answer the following questions. When answering your question, make sure to include the calculation steps or formula. (Assume END mode)
Laura asks you to help her invest in the bonds market. You have the following three bonds good for investment. Assume all coupons are paid annually and END mode, find the best option for your friend?
Option One: Treasury bond has 4% annual coupon, matures in 10 years, and has a $10,000 face value. Its price is $9,550
Option Two: Corporate Bond A has a 9% annual coupon, matures in 5 years, and has a $10,000 face value. Its price is $10,500
Option Three: Corporate Bond B has a 10% annual coupon, matures in 8 years, and has a $10,000 face value. Its price is $9,950
5. Calculate YTM for each bond.
6. Compare YTM with coupon rate, indicate whether each bond is trading at a premium, at a discount, or almost at par.
7. Which one do you recommend Laura to buy and why, assume Laura has a high-risk tolerance and the current market interest rate is around 6%, Corporate Bond A is rated as BB bond and Corporate Bond B is a high-yield risky bond?
8. Assume Laura also told you her expected residual savings from 2019 to 2023 will be: $15,000, $20,000, $25,000, $30,000, $35,000. She wants to know the present values of these savings at an 8% discount rate. Calculate PVs of the streams.
Explanation / Answer
Answer 5:Calculation of YTM Option 1 Treasury bond 4% YTM= ((C+(F-P/n)/(F+P)/2 = (400+((10000-9550)/10))/10000+9550/2 = ((400+(450/10)/(19550/2) = (400+45)/9775 = 445/9775 = 0.04571 = 4.571 % Option 2 Corporate bond 9% YTM= ((C+(F-P/n)/(F+P)/2 = (900+((10000-10500)/5)))/(10000+10500)/2 = ((900+(-500/5))/(20500/2) = 800/10250 = 0.07804878 = 7.805 % Option 3 Corporate bond 9% 1000 YTM= ((C+(F-P/n)/(F+P)/2 = (1000+((10000-9950)/8)))/(10000+9950)/2 = (1000+(50/8))/19950/2 = (1000+6.25)/9975 = 0.10087719 = 10.0877 % ANSWER 6 Option 1 YTM= 4.571 % Coupon rate= 4 % If bond's coupon rate is less than its YTM,then bond is selling at DISCOUNT Option 2 YTM= 7.805 % Coupon rate= 9 % If bond's coupon rate is more than its YTM,then bond is selling at PREMIUM. Option 3 YTM= 10.0877 % Coupon rate= 10 % If bond's coupon rate is equal to its YTM,then bond is selling at PAR. Answer 7 Value of bond at market interest rate Option 1 value= coupon(pvaf6%,10)+facevalue(pvif6%,10) = 400*7.360087+10000*0.558395 = 2944.035+5583.948 = 8527.983 Current market price 9550,thus bond is trading at higher than its value investor sholudnot purchase it Option 2 value= coupon(pvaf6%,5)+facevalue(pvif6%,5) = 900*4.212364+10000*0.704961 = 3791.127+7472.582 = 11263.709 Current market price 10500,thus bond is trading cheap investor can go long Option 3 value= coupon(pvaf6%,8)+facevalue(pvif6%,8) = 1000*6.20979+10000*0.627412 = 6209.794+6274.124 = 12483.918 Current market price 9950,thus bond is trading cheap investor can go long Laura can buy option 2 or option 3 bond.But as the option 2 bond is BB bond and option 3 bond is high yield risky bond,and laura has a high risk tolerance thus laura should buy option 3 bond. Answer 8 Year Saving Pv @ 8% Pv of saving 2019 15000 0.925926 13888.8889 2020 20000 0.857339 17146.7764 2021 25000 0.793832 19845.806 2022 30000 0.73503 22050.8956 2023 35000 0.680583 23820.4119
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.