?(Yield to? maturity)?The Saleemi? Corporation\'s ?$1 ,000 bonds pay 11 percent
ID: 2617895 • Letter: #
Question
?(Yield to? maturity)?The Saleemi? Corporation's ?$1 ,000 bonds pay 11 percent interest annually and have 15 years until maturity. You can purchase the bond for ?$935.
a. What is the yield to maturity on this? bond?
b. Should you purchase the bond if the yield to maturity on a? comparable-risk bond is 13 ?percent?
a. The yield to maturity on the Saleemi bonds is ____?%. ? (Round to two decimal? places.)
b. You should/should not purchase the bonds because your yield to maturity on the Saleemi bonds is greater/less than the one on a comparable risk bond. ? (Select from the? drop-down menus.)
Explanation / Answer
a) Calculation of Yield To Maturity (YTM)
Yield To Maturity (YTM) can be calculated as
(interest per annum + average other cost per annum) / average fund employed
Here,
interest per annum = $1,000 * 11% = $110
average other cost per annum = (Redemption price-current market price)/life remaining to maturity
= (1000-935) / 15 = $4.33
average fund employed = (Redemption price+current market price)/2
= (1000+935)/2 = $967.50
Yield To Maturity (YTM) = (110+4.33) / 967.50
= 0.1182
= 11.82%
b) Since the yield to maturity on the Saleemi bonds is less than the one on a comparable risk bond,you should not purchase the bonds.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.